1. lekce - úvod

Škola Ježíšových učedníků

1. lekce

Pokud hledáte teologii nebo diskusi, tak tahle škola není pro vás vhodná.

V evangeliích nalézáme přikázání modlit se za udravování nemocných, vymítání démonů, osvobozování od duchovního zajetí a dělání učedníků. Nenalézáme tam ale dostatečně věruhodný příklad jak by měl takový učedník vypadat. Jistě, Ježíš povolal 12 apoštolů a řekl jim ať toto dělají ve jménu Ježíše. Ovšem situace byla v té době odlišná, protože Ježíš ještě nezemřel. Nikdo neobdržel Ducha Svatého. Křty, které v té době učedníci prováděli byli křty do vody, ale Ježíš ještě nezemřel a nebyl vzkříšen. Teprve až kniha Skutků apoštolských nám dává plnohodnotný příklad toho, jak pracuje Duch Svatý a jak má vypadat opravdový křest do Ježíše Krista. Evangelia Matouše, Lukáše, Marka a Jana jakoby představovaly přechod mezi Starým Zákonem a Novou smlouvou: Ježíš vyučuje jak naplnit Starý Zákon, ale život s Duchem Svatým se naplňuje až ve Skutcích apoštolských. Ježíš vyučoval proti zákonictví a náboženství, ale jeho učedníci nebyly schopni jeho učení pochopit a žít v souladu s Ježíšovým učením, neboť stále dělali tytéž chyby.

Jeden takový příklad je v Markově evangeliu 9:38

Jan mu tedy odpověděl: "Mistře, viděli jsme někoho, kdo nechodí s námi, jak ve tvém jménu vymítá démony a bránili jsme mu, protože nechodí s námi."
Jiný příklad v Matoušově evangeliu 17:17

Ale Ježíš na to odpověděl: "Ó, nevěřící a zvrácené pokolení, jak dlouho budu s vámi? Jak dlouho vás budu snášet? Přiveďte mi ho sem."

Nazval učedníky nevěrným a zvráceným pokolením, protože například v Markovi 9:34 čteme že učedníci se po cestě mezi sebou dohadovali, kdo z nich je větší.

Pokud jde o učedníky, tak evangelia tedy popisují normální křesťanský život. Ježíš ukazoval sám na sobě, co chce abychom dělali. Položte si otázku, děláte ty skutky? Protože Ježíš řekl:

"Amen, amen, říkám vám: Kdo věří ve mne, skutky, které dělám já, bude dělat i on; a bude dělat větší skutky než tyto, neboť já jdu ke svému Otci." Jan 14:12

Ježíš zde jasně definoval víru. Zopakoval definici víry ve Starém zákoně: víra spočívá ve skutcích... dělejte to co vám přikazuji. Ale přikazuje trochu něco jiného než přikazoval ve Starém Zákoně, protože přikázání milovat dochází dokonalosti tím, že činíte učedníky, osvobozujete duchovně spoutané lidi a přivádíte je ke Kristu. K tomu všemu se modlíte za uzdravení a každý den vám přibývá svědectví o tom, kolika lidem jste dnes svědčili, za kolik lidí jste se modlili, kolika lidem se ulevilo a kolik jich bylo uzdraveno. To je naplnění slov, že máme nést ovoce:

"Ne vy jste vyvolili mne, ale já jsem vyvolil vás a postavil jsem vás, abyste šli a přinesli ovoce a vaše ovoce aby zůstalo; aby vám Otec dal, o cokoli byste ho poprosili v mém jménu." (Jan 15:16)

Závěr:

Lekce 1. ještě není u konce, takže napíšu ještě pokračování.