1.j) současný stav církve
První lekce - pokračování "Historie církve" -> Zaměřeno na současnost
Jak se můžeme poučit ze všech těch přehledů o reformacích v církvi? Co mají všechny církve společného? Všechny stavějí Bohu chrámy a kostely, scházejí se na nedělních bohoslužbách, které podléhají přesně danému řádu a hierarchii. Děje se to už od 3 století, kdy Konstantin udělal z křesťanství státní náboženství a zavedl reformy, které nejsou v souladu s Božím Slovem, s knihou Skutků apoštolských. Pokud cestujete, zjistíte že ve většině církvích na západě všichni věřící uctívají Boha schovaní za zdmi, v bezpečí a teplíčku, sedí na zadcích a poslouchají evangelium, ale nedělají to co dělali první apoštolové a první církev. Ti totiž běžně kázali evangelium na ulici, udravovali, vyháněli démony. Dneska se to neděje, věřící jsou vedeni pod duchem náboženských tradic, nejsou vedeni k samostatnosti a smělosti ve víře jako to bylo v první církvi. Církev omezuje a brání a vytváří závislost ovcí na svých pastýřích... První církev nestavěla chrámy ani kosteli, ale chodili od domu k domu a tam kázali a modlili se za nemocné nebo to dělali přímo na ulici.
Jeden z vážných problémů v dnešních církvích je, že když se obrátí věřící musí často dlouho čekat, někdy to trvá týdny, jindy měsíce a jindy dokonce celé roky, než může podstoupit křest. Už od vstupu do obráceného člověka do církve se vytváří závislost na náboženské organizace a káže se náboženství, zvyky a tradice namísto půsovního evangelia. Věřící, chce-li být pokřtěn, musí projít různými školeními nebo se křest odkládá, aby věřící se nejdříve odvrátil od hříšného života. Je to ale jiné evangelium, než to, které kázali apoštolové. Apoštolové křtili ihned po obrácení. Takto dnešní náboženští vůdcové poskytují satanovi příležitost, aby mohl věřícího deptat a okrádají Pána Ježíše o to, aby si mohl křesťana plně použít. Každý obrácený křesťan má být podle bible pokřťěn duchem Svatým. Někteří ale duchovní dary zcela odmítají nebo dokonce zakazují na svých shromážděních, ačkoliv Pavel jasně psal: "A tak, bratří moji, horlivě se snažte prorokovat a nebraňte mluvit jazyky..." 1 Korintským 14:39. A tak si počínají jako farizeové, vůči kterým Ježíš tak ostře vystupoval.
Kdokoliv upírá věřícímu křest, činí tak v rozporu s Ježíšovým přikázáním a prokazuje službu Satanu.
V dnešních církvích v Evropě vypadá všechno stejně, stejně uspořádaně vložené do krabice systému, pravidel a tradic. Ale apoštolové v první církvi tohle nedělali, protože nechávali svobodu Duchu Svatému. Katolická církev v rukou Konstantina změnila spoustu věcí. Lutheranská církev vypadá podobně jako katolická a každá další církev vypadá podobně, protože se drží systému pořádku, hierarchie a zvyků. Staví náboženské budovy, ve kterých se scházejí, ale už nejsou otevřeni tomu životu, který je venku za zdmi kostela. V každé církvi najdete pastora nebo kněze, který drží v ruce bibli a tvrdí: "V naší církvi stojíme na Slovu Božím, na Slovu samotném." Říkají to, ale neví, že celý ten systémový základ převzali z katolické církve, která nestojí na základech pravého evangelia, pokud jde o uctívání v náboženských budovách, stanovení kněží a náboženské hierarchie, uctívání v neděli, pořádek a neměnnost všech zvyků a lidských tradic. A nedělají ty věci, které dělal Ježíš a apoštolové. Nekážou evangelium ve svých městech, neuzdravují, nevymítají démony a nemají kolem sebe zástupy lidí, kteří by se chtěli nechat pokřtít. Vymlouváme se na to, že žijeme v ateistické zemi, abychom nemuseli příjmout odpovědnost za to, že jsme neposlechli Boha a nešli do ulic konat bohoslužbu. Pravým důvodem proč je tak málo věřících je ten, že církev je svázána náboženstvím a nemá moc Ducha Svatého. Ducha Svatého přece nelze zavřít do krabice. My všichni jsme povoláni sloužit Bohu. Pokud jen chodíme do církve ale neděláme nic z toho k čemu nás Ježíš povolal, tak pomalu umíráme a není v nás život a moc Ducha Svatého. Dnešní církev není schopna činit učedníky (v dnešní době je to dobře vidět na katolické církvi jak ji ubývají věřící).
Dodatek:
Studio Poslední reformace natočilo video s jedním chlápkem, který vypovídá o své zkušenosti s církevním systémem, jak ho tento církevní systém frustroval, jak vyhořel a vzdálil se od Boha a jak zase našel cestu zpět. Episode 1 Freedom to be the church TLR Studio 1. Mnoho lidí říká 27:33, že Škola Pionýrů (TLR) jim jen potvrdila to co už sami cítili, že v církevním systému je něco špatně. Mnoha lidem Škola Pionýrů změnila život, pomohla jim se probrat. Nakonec často to vede k opuštění církev, ale ne proto, že by sami chtěli odejít, ale protože církev brání nebo hází klacky pod nohy, když tito lidé začnou vyvíjet vlastní evangelizační aktivitu (plus křtění ve vodě, v Duchu Svatém, vyhánění démonů), protože to je něco co se církevníkům nelíbí. Nemají rádi, když někdo učí jednoduché evangelium, bez nějakých složitých náboženských pravidel, bez náboženské kontroly a bez zvláštního "požehnání" staršími. A když nakonec dostanou na výběr mezi tím jestli budou poslouchat Boha nebo církevní systém, tak si prostě raději volí tu těžší cestu, která nese více ovoce, která v sobě má život, takže odejdou z církevního systému.